Akce Staň se na den expertem či expertkou na AI středoškolákům ukázala výhody i nevýhody umělé inteligence

16.03.2023 - 11:30
Jak lze umělou inteligenci reálně využít v automatickém řízení? Na to jsme se minulý týden podívali v rámci našich přednášek se studenty středních škol.

Během akce pořádané Fakultou elektrotechnickou ČVUT jsme středoškolským studentům přiblížili využití umělé inteligence v praxi. Naši odborníci z katedry řídící techniky Dr. Jiří Zemánek a Ing. Krištof Pučejdl se zaměřili na témata jako je distribuovaná manipulace nebo řídící technika. Studentům všech ročníků středních škol ukázali nejrůznější laboratorní modely, na kterých demonstrovali automatické řízení, ať už s nebo bez využití umělé inteligence. Současně porovnávali, kde se dá umělá inteligence uplatnit lépe a kde hůře. Své závěry vztahovali k dopravním prostředkům jako jsou helikoptéry nebo jednokolky. Účastníci přednášek si také mohli sami vyzkoušet některé přístroje a mechanismy, s nimiž se na katedře pravidelně pracuje.

Plodná diskuze v průběhu pauzy odhalila, že studenti již na středních školách v prvních a druhých ročnících mají naplánované nejrůznější projekty, na které zatím nemají zázemí. Tito mladí lidé se i v takto mladém věku aktivně zajímají nejen o automatické řízení, robotiku a kybernetiku, ale i techniku jako takovou. Středoškolákům a středoškolačkám jsme tak vysvětlili, jak bude program jejich projekty a plány podporovat a jak jim v jejich cestě pomůže.