Jak kreativní může být elektrotechnika? Projekty naší katedry se představily na festivalu Maker Faire Prague

15.09.2021 - 16:00
Více než 11 experimentálních projektů z naší fakulty se o víkendu 11. a 12. září představilo v Průmyslovém paláci Výstaviště Praha na „festivalu novodobých kutilů a vynálezců“ Maker Faire Prague. Čtvrtý ročník akce se už tradičně konal pod vedením programového ředitele Jiřího Zemánka z katedry řídicí techniky a se zapojením talentů z celé fakulty. Návštěvníci si mohli užít celou plejádu robotů nebo kreativní elektrotechnické workshopy.

Festivaly Maker Faire tvoří celosvětový fenomén související s tzv. maker movementem, renesancí kutilství a vyrábění, která významně koresponduje s rozvojem robotiky a nových trendů v elektrotechnice. I z toho důvodu se už od roku 2018 česká verze festivalu Maker Faire Prague koná s významnou podporou FEL ČVUT. O náplň festivalu se stará programový ředitel Jiří Zemánek, vědec a pedagog z katedry řídicí techniky, který se tématu věnuje dlouhodobě a letos po vzoru prestižní univerzity MIT připravuje na FEL nový předmět s názvem „Jak vyrobit skoro cokoli“.

Festival představil nejméně 11 projektů z naší fakulty

Na akci pro celou rodinu a všechny věkové kategorie bylo možné si prohlédnout a vyzkoušet některé z kreativních projektů (nejen) katedry řídicí techniky. Jde například o tyto:

 • Dvounohý balancující robot SK8O, který zvládá dynamický pohyb možná i skoky do schodů.
 • Robot hrající na klavír, který využívá prvky stavebnice Lego Mindstorms.
 • Workshop Robosoutěže ČVUT, při němž si ve spolupráci s výrobcem paměťových produktů Kingston Technology mohou děti vyrobit vlastního robota a vyhrát zajímavé ceny.
 • Ukázky vývoje real-time operačních systémů pro řídicí jednotky robotů, polohovacích, laboratorních a lékařských systémů.
 • Představení elektroformule eForce FEE Prague Formula, jediného českého účastníka globální soutěže Formula Student.
 • Teslův transformátor, který pomocí výbojů hraje hudbu, postavený studentem Markem Novotným.
 • DIY mix projektů studentky Jekatěriny Jaroslavcevy z oblasti robotiky a AI (například robotická ruka pro překlad znakové řeči, chytré rukavice nebo pohlednice s rozšířenou realitou).
 • Leptací box FEL ČVUT  – expozice studentského týmu Recyklon zaměřená na kreativní způsob leptaní plošných spojů.
 • Expozice robotů, elektroniky a magnetismu z katedry měření FEL ČVUT
 • Model chytrého vozu se čtyřmi nezávisle zatáčejícími koly Smart Car Tomi 2.0
 • Workshop wITches, skupiny studentek FEL ČVUT, které pořádají elektrotechnické kroužky a akce pro děti základních škol, nabídne možnost vyrobit si svítící kouzelnickou hůlku.

„Letošní festival Maker Faire Prague opět potvrdil, že pražská elektrotechnika má ve svých řadách kreativní talenty a že kutění a vyrábění má ve vědě i výuce důležitou roli. Projekty, které na škole vznikají, často mají zábavnou formu, takže si je užijí i malé děti,“ řekl Jiří Zemánek, programový ředitel Maker Faire Prague z katedry řídicí techniky. Sám navíc se svým týmem předvedl na festivalu nový koncept vlastního deformovatelného robota vyrobeného z tzv. digitálního materiálu.

Festival Maker Faire Prague se konal za podpory Magistrátu hl. m Prahy a hlavního partnera Průša Research ve dnech 11. a 12. září 2021 v prostoru Průmyslového paláce Výstaviště Praha. Další informace najdete na stránkách festivalu.