Robosoutěž pro střední školy je ve finále. V pátek se v Praze na Karlově náměstí utká 35 „robotických basketbalistů“

13.12.2022 - 12:45
Finále Robosoutěže pro střední školy se stalo už tradiční předvánoční akcí. I letos zaplní prostor Zengerovy posluchárny naší katedry středoškolští vývojáři lego robotů. Nejlepší z nich můžou vyhrát přijetí do studijního programu Kybernetika a robotika bez přijímacích zkoušek.

Už 14. ročník Robosoutěže konané pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky spěje ke svému vrcholu. V pátek 16. prosince se střetnou neúspěšnější řešitelé letošního úkolu nazvaného Basketbal. Tříčlenné týmy středoškolských studentů měly tentokrát za úkol postavit a naprogramovat robota, který dokáže bez další pomoci posbírat míčky a naházet je do basketbalového koše.

 

Robotická NBA

Program se rozdělí do dvou částí. První bude kvalifikační a každý robot v ní odjede tři jízdy. Šestnáct nejlepších týmů se pak utká v rámci vyřazovacího pavouka. Do finále se z předchozích čtyř kol kvalifikovalo 35 týmů z celé republiky, z každého kola osm týmů s nejlepším umístěním a třem dalším týmům navíc pořadatelé udělili divoké karty. Kromě samotné dovednostní soutěže je připravené také vyhlášení samostatné kategorie Design robota, která hodnotí originalitu technického řešení.

„Letošní úkol soutěže je náročný, ale krásný zároveň. Týmy se musely vypořádat se třemi problémy – jejich výtvor se musí přesně pohybovat v daném prostoru, umět sebrat míček a manipulovat s ním a následně jej vyslat po správné trajektorii danou silou směrem na koš,“ říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovskýkatedry řídicí techniky FEL ČVUT. „Účastníci už ve vyřazovacích bojích ukázali píli a originalitu, s níž se řešení zhostili, a těším se, až proti sobě stanou ti nejlepší. Pro mě samotného je basketbal srdeční záležitostí a mám velkou radost, že ho můžu sledovat i v podání robotů,“ dodává Hlinovský.

 

Přijďte se v pátek podívat na Karlovo náměstí!

Finále Robosoutěže je otevřené veřejnosti. Klání startují po oficiálním zahájení 16. prosince v 11.00 a jsou přístupná fanouškům z řad veřejnosti. Soutěží se v Zengerově posluchárně budovy FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí 13. Konec a vyhlášení vítězů se očekávají kolem 16.30, kdy se dozvíme jména tří týmů na prvních místech a jejich členů, kteří mají garanci přijetí do studijního programu Kybernetika a robotika bez přijímacích zkoušek. V soutěži jsou navíc hmotné výhry od partnerů, jak v podobě závěrečné tomboly pro všechny účastníky finále, tak v podobě odměn vítězům. Partnery letošní soutěže jsou společnosti MathWorks, Humusoft, Škoda Auto, Applifting, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology.

 

Přesný časový harmonogram finálové Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže. Roboty nominované v kategorii soutěže Design robota najdete v galerii na soutěžní stránce.

News tags: