Jakub Drs

absolvent Kybernetiky a robotiky 2015

Vědecké experimenty mě vždycky bavily. Už na základní škole jsem jimi oslňoval učitele fyziky, kteří neočekávali, že od bzučícího relé napájeného plochou baterií lze dostat elektrický šok, a za některé své další experimenty jsem byl dokonce oceněn ředitelskou důtkou.

Ve svém vzdělávání jsem dále pokračoval na SPŠ Sdělovací techniky v Panské, kde jsem se věru naučil obrovské množství pro vědu užitečných dovedností, jako je programování, bastlení, slušné základy matematiky (Wolfram hodně pomohl) a pití piva.

Ze studia na ČVUT, bych poté vypíchl možnost seznámit se s báječnými lidmi, získat širší rozhled a podívat se trochu do světa. Osobně jsem s cestováním začal poměrně pozdě, čehož dnes trochu lituji, a to tak, že jsem tuším ve druháku o prázdninách popadl batoh a vyrazil nazdař bůh stopem do Evropy. Byl to v pravdě obrovský zážitek, který ve mně probudil jistou cestovatelskou zálibu. Z tohoto hlediska mi poté dále pomohl výzkumný projekt, do kterého jsem se zapojil v rámci své bakalářské práce a díky kterému jsem se mohl dvakráte podívat na mezinárodní konferenci, a to jednou ve Spojených Státech a po druhé v Německu. Co se však týče delšího studijního pobytu, tak žádná sláva. Opět dnes trochu lituji. Na Erasmu jsem za celé studium nikdy nebyl a vyrazit na delší dobu do zahraničí se mi podařilo až na poslední rok, o který jsem si prodloužil své magisterské studium.

V rámci této stáže jsem se podíval na technickou univerzitu v Eindhovenu v Nizozemsku a také, díky šťastné náhodě, neboť se tam stěhovala celá má výzkumná skupina, na EPFL ve Švýcarsku (řekněme jedna z pěti předních technik v Evropě). Pokud bych měl porovnat tyto univerzity s ČVUT, a to především z pohledu výzkumu, neb výuky jsem se zde neúčastnil, je zde v první řadě daleko více peněz z čehož plyne i snazší přístup k vybavení a technice a na výzkum je obecně kladen vyšší důraz. Nicméně z mého pohledu je stejně hlavní faktor ten lidský, takže ČVUT není ani v nejmenším vyřazeno ze hry. Naopak jistý nedostatek vybavení podněcuje vlastní tvořivost a vede mnohdy k daleko elegantnějším řešením, než pokud máte všechno po ruce.

Z osobní zkušenosti můžu říci, že vzdělání získané na elektrofalkultě je velice dobrý základ pro celou řadu oblastí, neboť s několika jednoduchými triky, jako je správné nastavení osciloskopu, uzavření zpětné vazby, odfiltrování 50 Hz rušení z naměřených dat či návrh jednoduchého zesilovače, vytřete spoustě lidí zrak. V mém případě správné nastavení PID regulátoru, což je první věc, kterou se naučíte na katedře řídicí techniky, vyústilo v nabídku na doktorát na EPFL.

V současné době si tedy užívám alpského pohoří a o pracovní době se zabývám mikroobráběním za pomoci femtosekundových laserů a výrobou mikroskopických optických komponent. A ty zmíněné elektrotechnické fígle jsou stále užitečné...

Své povídání bych asi zakončil povzbuzením, abyste se nebáli výzev, neb ve škole je všechno jenom na zkoušku a když neuspějete, houby se stane. Nicméně v opačném případě to může to být velká výhra ...

Jakub Drs