Akce Staň se na den vědkyní přivítala 95 studentek středních škol

16.02.2024 - 14:00
Koncem minulého týdne jsme otevřeli brány Fakulty elektrotechnické ČVUT a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, abychom studentkám středních škol odhalili krásy a tajemství přírodních a technických věd.

Akce Staň se na den vědkyní se konala 9. února, tedy dva dny před Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě. Ten nám připomíná, že ženy v ČR tvoří pouze 31 % z celkového počtu lidí působících ve výzkumu. Cílem naší události je tak motivovat studentky ke studiu přírodních i technických věd. 

A co jsme si pro účastnice připravili? Dopoledne na ně čekala série přednášek vědkyň a studentek z obou fakult. Například Bc. Kateřina Poláková, studentka kybernetiky a robotiky, představila svůj projekt, v rámci něhož vyvíjela aplikaci pro řízení osobního automobilu pomocí tabletu. Na projektu pracovala v rámci své praxe ve společnosti VALEO.

Následovaly panelové diskuse věnované světu laserů nebo horninám a kovům s vědkyněmi z FJFI i FEL. Odpoledne si středoškolské studenty mohl vybrat z široké nabídky workshopů. Naučily se například naprogramovat kráčejícího robota s využitím programovacího jazyka Python pod vedením doktorandky Ing. Jindiškou Deckerovou z katedry počítačů FEL. V rámci workshopu s odbornicí na fotovoltaiku dr. Ladislavou Černou si pak účastnice mohly vyslechnout o komunitní energetice, a dokonce si i vyrobit solární lampičku.

Události se zúčastnilo devadesátpět studentek z celé České republiky. Úspěšná akce se konala už podeváté.