Martin Hromčík a Jan Belák v médiích komentují projekt Zuri

03.06.2022 - 15:15
Naše katedra dlouhodobě spolupracuje s českým startupem Zuri na jeho unikátním projektu. Je jím vývoj letounu typu VTOL, jehož klíčovou vlastností je schopnost měnit polohu rotorů. Díky tomu dokáže kolmo vzlétnout a přistát jako vrtulník a při horizontálním letu využívat vztlaku křídel. Na vývoji podobných projektů pracuje řada renomovaných zahraničních společností, avšak letoun Zuri by měl být unikátní svým doletem několik stovek kilometrů. Díky tomu by se měl stát univerzálnějším dopravním prostředkem než konkurence.

Vývoj letounu dospěl na jaře do fáze testování na zmenšeném modelu. Jedná se o velký skok, protože doposud pracovali vývojáři především s virtuálními modely. Tento posun vzbudil zájem celé řady médií a každé z nich pojalo reportáž o Zuri trochu jinak.

Česká televize zařadila reportáž o vývoji Zuri do pořadu Gejzír (příspěvek začíná v čase 6:35). Prostor věnuje příběhu zakladatele startupu Zuri Michalu Illichovi, letadům VTOL obecně i současnému stavu vývoje projektu. Televize Seznam.cz se soustředí na jeden z prvních leteckých testů. V reportáži nechybí pohled na řadu technologických detailů. Český rozhlas - Radiožurnál se věnoval Zuri v rámci svého vědeckotechnického magazínu Experiment. Příspěvek se skládá ze dvou částí, první je autentická rozhlasová reportáž, která přibližuje atmosféru testovacích letů, druhou potom tvoří rozhovor, který zasazuje koncept letounů typu VTOL do širší mezinárodní perspektivy.

Jedním z hlavních témat všech zmíněných reportáží jsou řídicí systémy letadla Zuri. Na jejich vývoji se podílí Jan Belák , student doktorandského studia naší katedry. Ten je hlavní tváří (a hlasem) všech výše zmíněných výstupů. V reportáži Televize Seznam vystupuje také docent Martin Hromčík, který vývoj projektu komentuje z pozice vedoucího univerzitní skupiny.

News tags: