Vývojáři dronů z FEL ČVUT sestrojili dron, který dokáže hledat radioaktivní zdroje

03.02.2023 - 12:45
Nedávná událost na západě Austrálie otevřela téma radiačního nebezpečí. Při převozu materiálu z dolu se na úseku o délce 1400 km vytratila kapsle s radioaktivním cesiem 137. Takovýto zdroj gama záření může při kontaktu způsobit vážné poškození kůže včetně radiačních popálenin a při delším vystavení dokonce i nemoc z ozáření. Místní úřady okamžitě vyhlásily stav radiačního nebezpečí a povolaly záchranné složky, aby kapsli našly. Hledání tohoto malého kousku o průměru 8 mm však vytěžilo hasiče a záchranáře na několik dní. Právě kvůli podobným situacím sestrojili vědci ze skupiny Multirobotických systémů z Fakulty elektrotechnické ČVUT speciální RaDron.

Na projektu pracovali vědci tři roky a povedlo se jim sestrojit dron, který kombinuje schopnosti malých bezpilotních letadel a miniaturních detektorů radioaktivního záření. Tyto detektory jsou integrovány do malých a flexibilních dronů, které využívají umělou inteligenci. Jsou tak řízeny autonomně, bez lidského zásahu. Výhodou použitých detektorů je, že jsou schopny detekovat statické i pohyblivé gama záření. 

Oproti současným systémům dokáže dron nalézt radioaktivní zdroj velmi rychle, a to i na rozsáhlém území a v obtížně přístupných terénech. Podle doc. Martina Sasky, vedoucího skupiny Multirobotických systémů působícího na katedře kybernetiky využije drony například policie, armáda nebo jaderné elektrárny. Efektivní budou především při kontrolách na hranicích, v přístavech, letištích nebo v místech havárií. Prototyp zařízení už je hotový a připravený pro nasazení u koncového zákazníka.

Více informací o dronu a odkaz na video zachycující identifikaci radioaktivního zdroje naleznete na: https://fel.cvut.cz/cs/aktualne/novinky/31517-ztratil-se-radioaktivni-zdroj-vyvojari-dronu-z-fel-cvut-navrhli-reseni-radron-ktere-pomuze-zachrannym-slozkam.