Student KyR navrhl řešení, které by se mohlo stát součástí první české sondy k Měsíci

27.06.2023 - 13:30
V pražském planetáriu proběhla minulý pátek prezentace projektu LVICE² (Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer), který usiluje o vyslání první české kosmické sondy k Měsíci. Na projektu se podílí také fakulta elektrotechnická a student oboru Kybernetika a robotika.

Součástí LVICE² je konkrétně laboratoř MAGLAB z katedry měření, fakulty elektrotechnické. Právě odsuď pocházejí dva magnetometry, které mají pomoci plnit dva ze čtyř vědeckých cílů mise. 

Elektroniku prototypu fluxgate magnetometru a část firmware navrhl v rámci své již úspěšně obhájené bakalářské práce student programu KyR Kajetán Šobíšek pod vedením Vojtěcha Petruchy. Na druhém, AMR magnetometru v současné době pracuje David Novotný v rámci své dizertační práce.

Zda bude projekt LVICE² vybrán k realizaci se dozvíme během několika příštích měsíců. Schválení projektu by znamenalo posun české vědy a vesmírného průmyslu o velký kus kupředu. Jednalo by se totiž o první sondu z České republiky, která se podívá do vesmíru mimo oběžnou dráhu Země, a to do prostoru okolo měsíce i kousek dál.