Na Noci vědců na FEL ČVUT se představili kráčející roboti. A nejen to

26.10.2023 - 16:45
Zkraje října se v Praze již tradičně konala Noc Vědců. I my jsme tak otevřeli dveře naší Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze – Dejvicích, abychom veřejnosti ukázali, jak zajímavá a fascinující může věda být. A jaké dechberoucí ukázky si u nás návštěvníci mohli prohlédnout?

Že věda není nudná, ale je naopak plná nejrůznějších pozoruhodných jevů, jsme se rozhodli dokázat návštěvníkům na Noci vědců 6. října. 

V rámci akce jsme předvedli například naši šikovnou smečku kráčejících robotů. Nechyběl poutavý výklad, který přiblížil, jak tito roboti mohou pomoci v záchraně osob, průzkumu špatně přístupných prostor nebo i v oblasti ekologie. 

O programování miniaturních robotů, tzv. ozobotů se pak malí návštěvníci a návštěvnice dozvěděli více od členek spolku wITches, které popularizují IT a techniku na základních školách.  Na místě byly také studenti a studentky z klubu +/-FEL. Ti malým budoucím vědcům ukázali, jak sestavit a zapájet jednoduchý elektrický obvod. Každý si tak mohl domů odnést malý svítící suvenýr nebo ozdobu ze starých elektronických součástek. 

Zajímavé byly i ukázky katedry měření, která předvedla magnetický a akustický levitátor. V levitátoru totiž vzniká stojaté vlnění umožňující lehkým částečkám, třeba kuličkám polystyrenu, levitovat. Tým z katedry měření na místě vysvětloval také princip moderních navigačních systémů, které například lokalizují hasiče v oblastech bez GNSS signálu. Poutavá byla mimo jiné i ukázka akustického detektor. Ten v rámci své bakalářské práce realizoval student KyRu Matěj Trnka. 

Přítomným děkujeme za účast a budeme se opět těšit příští rok! 

Foto z akce: Petr Neugebauer, FEL ČVUT.