Popis tématu:
Navzdory pokroku ve vývoji pokročilých metod řízení zůstávají pro řízení technologických procesů na nejnižší úrovni PID regulátory jednoznačně dominujícím prostředkem, a to především z důvodu jejich jednoduché realizace a schopnosti dosáhnout dostatečné kvality řízení pro stabilní nekmitavé (případně hodně tlumené) systémy s relativně malým dopravním zpožděním. I přes jednoduchost není jejich dobré nastavení zdaleka tak snadné, a to ani při řízení SISO systémů. Pro řízení čtvercových mnoharozměrových systémů, kterých je v praxi většina a tudíž jsou metody návrhu příslušných PID regulátorů extrémně žádané, je situace ještě mnohem horší. Návrh decentralizované PID regulace vychází buď ze zanedbání interakcí – stávající metody však nezaručují stabilitu natož uspokojivé chování, nebo je do regulační smyčky zařazen rozvazbující regulátor – zde se však stávající metody nezabývají robustností a vlivem poruch.
Stav problému:
Návrh kompletního (pro systém se dvěma vstupy a dvěma výstupy 4-cestného) PID regulátoru [1,4] se v praxi nepoužívá pro jeho příliš velký počet parametrů a obtížnost jejich naladění. Experimentální metody přímého návrhu decentralizovaného PID regulátoru (obdoba metod Zieglera a Nicholse) jsou popsány např. v [2], jejich použitelnost je však obdobně jako u SISO systémů velmi omezena. Přímý návrh vycházející ze zobecněného Nyquistova kritéria stability [3] zaručuje pouze stabilitu a to pouze pro PI regulátory, nezabývá se dalšími aspekty regulace. První náznak systematického návrhu decentralizovaného PID regulátoru zajišťujícího stabilitu je popsán v [7,8]. Návrh zahrnující rozvazbující regulátor [5] se nezabývá vlivem neurčitosti systému a poruch. Obdobou tohoto postupu jen tzv. one-way decoupling, tedy rozvazbení pouze nejsilnější vazby [6].
Cíle dizertace:
- Přímý návrh decentralizovaného PID regulátoru zajišťující stabilitu a předepsané chování regulace pro systém 1.řádu a 2.řádu s dopravním zpožděním.
- Návrh zahrnující rozvazbující regulátor pro systém 1.řádu a 2.řádu s dopravním zpožděním s ohledem na robustnost a vliv poruch.
- Návrh adaptivních algoritmů pro obě metody zajišťující při změně parametrů soustavy co největší shodu s původní odezvou a to pouze na základě naměřených dat v uzavřené smyčce.
Výstupy:
Článek v Journal of Process Control nebo Control Engineering Practice.
Spolupráce:
Předpokládá se spolupráce s Fraunhofer Institut Chemnitz při aplikaci algoritmů při řízení hydraulického lisu.
Reference:
- Ho, W.K., T.H. Lee, W. Xu, J.R. Zhou and E.B. Tay (2000). The Direct Nyquist Array Design of PID Controllers. IEEE Trans. on Industr. Electronics, 1 (47), 175-185.
- Luyben, W. L. (1986). Simple method for tuning SISO controllers in multivariable system. Industrial and Engineering Chemistry Process Design and Development, 25, 654–660.
- Chen, D. and D.E. Seborg (2003). Design of decentralized PI control systems based on Nyquist stability analysis. Journal of Process Control, 13, 27–39.
- Gundes, A.N. and A.B. Ozguler (2007). PID Stabilization of MIMO Plants. IEEE Trans. on Autom. Control, 52(8), 1502-1508.
- Tavakoli, S., I. Griffin and P. J. Fleming (2006). Tuning of decentralised PI (PID) controllers for TITO processes. Control Engineering Practice, 14, 1069–1080.
- Gilbert, A.F., A. Yousef, K. Natarajan and S. Deighton (2003). Tuning of PI controllers with one-way decoupling in 2x2 MIMO systems based on finite frequency response data Journal of Process Control, 13, 553–567.
- Gundes, A.N. and H. Ozbay (2010). Reliable decentralised control of delayed MIMO plants. International Journal of Control, 83(3), 516-526.
- Chang, T.S. and A.N. Gundes (2009). MIMO PID Controller Synthesis with Closed-Loop Pole Assignment. Lecture Notes in Electrical Engineering 14, Springer Science, 423-437.